0530 918 52 06
Bizi günün her saatinde 7/24 arayabilirsiniz

Nicel Veri Analizi Nedir?

Günümüz gelişen dünyasında insan hayatının her bir alanı fazlası ile kolay bir hale gelmekte olup bu kolaylığın günden güne artması da devam etmektedir. Bu kolaylığın artmasındaki asıl etken ise günden güne hızlı bir şekilde artış göstermiş olan teknolojinin her geçen gün daha da hızlı ve de fazla bir şekilde katkı sağlamasından kaynaklı olmaktadır. İnsanlar günlük hayatlarını bunun ile kolay bir hale getirmeyi hedefler iken araştırmacılar da yapacakları araştırmaların daha kısa ve kolay bir yol ile yapılmasını sağlamak için gelişen teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan en fazla ve de en verimli bir şekilde yararlanmaya çalışırlar.

Araştırmacılar yapmak istedikleri araştırmalar boyunca herhangi bir hata oluşturmak istemezler bunun da başlıca sebebi araştırmalarında gerçekleşecek herhangi bir hatanın zincirleme olarak diğer aşamalarda daha büyük ve kötü zararlara neden olma ihtimali olmasıdır. Araştırmacılar tüm bu ihtimalleri en aza indiren ve güvenilir yollardan bir tanesi haline gelen nicel veri analizi yöntemine başvurmaya başlamışlardır. Bu yöntemin günden güne hızlı bir şekilde artış göstermesi ile birlikte de nicel veri analizi nedir sorusu çok fazla sorulmaya başlamıştır. Nicel veri analizi tanımı yapılmadan önce veri ve ya da data tanımı yapılarak çok daha kolay olacaktır. Verinin tanımı yapılacak olur ise araştırılmak istenen bir konunun araştırmacılar tarafından araştırma amacına uygun bir şekilde seçilen ve hedef olarak gösterilen hedef kitlenin ortak bir alanı içerisinde incelemeler yapılarak bu incelemeler sonucunda çıkan sayı ve ya da gözlemlerden elde edilen birime veri denir. Veri analizi de araştırma yapmak isteyen araştırmacıların seçtikleri hedef kitle tarafından ortak bir alan içerisinde incelemeler yapılması ile çıkan sayı ve ya da gözlemin sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilip yorumlanması olarak nitelendirilir. Veri analizi günden güne kullanımı fazlası ile yaygın bir hale gelmiştir.

Nicel veri analizi yöntemleri de nicel veri analizi kullanımının günden güne artış göstermesi ile çok fazla araştırılmaya başlanmıştır. Günümüz dünyasında bir çok araştırma için kullanılan nicel veri analizi için nicel veri analizi talebi de günden güne artış göstererek bu konu da hizmet verilmesi istenmektedir. Bu talebin günden güne artış göstermesine paralel olarak da nicel veri analizi hakkında hizmet sunan firma ve şirketler de günden güne hızlı bir şekilde artış göstererek bu talebin karşılanmasına gidildi. Bir çok insan veri analizi hizmeti veren firma ve ya da şirketlere başvurusunu yapmak ister iken vaz geçebilirler. Bunun da başlıca sebebi veri analizi veren firma ve ya da şirketlerin fiyatlandırma politikalarından korkulması olabilir. Firmamız alanında öncü olduğunu verdiği hizmetlerde kalitesinden ödün vermez iken fiyat olarak oldukça ekonomik oluşu ile kanıtladı..

Bir sürü aşama ve kısımdan oluşan nicel veri analizi yöntemi için birinci ve başlangıç aşaması olan ön incelemede dikkat edilmesi gerekenler ve firmanın avantajları nelerdir?

Nicel veri analizi bir çok aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilki olan ön inceleme diğer aşamalardan biraz daha fazla dikkat ve titizlik isteyen bir aşama olarak bilinmektedir. Bunun başlıca sebebi ise başta yapılacak olan küçücük bir hatanın kocaman bedellere neden olmasıdır. Firmamız her aşamada fazlası ile dikkatli davranmaktadır.

SPSS veri analiz

Pss ile nicel veri analizi sosyal bilimlerde çok fazla kullanılarak istatiksel terimlerden oluşmaktadır. SPSS açılımı statistical program for social science iken Türkçe olarak sosyal bilimler için istatiksel program olarak adlandırılır.

Yorum Yapılmamış

Yoruma kapalı.