0530 918 52 06
Bizi günün her saatinde 7/24 arayabilirsiniz

SPSS İle Nicel Analiz Nasıl Yapılır? 

Günümüz dünyasında her şey her an değişiklik gösterebilmekte olup eski alışkanlıklar da günden güne hızlı bir şekilde kayıp olmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise hızlı bir şekilde gelişim ve de değişim göstermiş olan çağdaş bir teknolojinin olmasıdır. Hızlı bir şekilde gelişim ve değişim gösteren çağdaş teknoloji insan hayatının her bir alanına girerek kolaylık sağlamaya çalışmaktadır. Bir çok insan günlük olsun özel olsun hayatının her yerine hızlı bir şekilde gelişim ve değişim gösteren teknolojinin sağlamış olduğu katkıları hayatına katarak hayatında fazlası ile kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklar sayesinde hem zamandan tasarruf eder iken fazla kolay bir yöntem uygulanmış olur. Sadece insanlar hayatlarının bir parçası olarak teknolojiyi kullanmış olmakta değil. Bir çok araştırmacı da yapacakları araştırma için zaman kaybı yaşamayıp doğru sonuçlara ulaşmanın bir yolunu bulurlar. Araştırmacılar yapacakları araştırmalar için en güvenilir ve de aynı zamanda en doğru sonucu bulabilmek için sık sık veri analizi yöntemine başvurmaktadırlar. Veri analizinin yapılması sonucunda araştırmalarında doğru sonuca varabilirler. Veri analizi tanımı yapılabilmesi için öncelik ile veri nedir veri tanımı nedir sorusunun cevabı bulunmalıdır. Veriye erişebilmek için araştırmacıların yapacakları araştırma için hedef bildikleri ve seçtikleri hedef kitlenin bulunmuş olduğu ortak saha belirlenerek bu saha içerisinde incelemelerin yapılıp araştırma amacına uygun olarak çıkan sayı ve ya da gözlemlerden elde edilmesi gerekmektedir. Nicel veri analizi de bu araştırmalar sonucunda çıkan verilerin değerlendirilip yorumlanması ile olmaktadır. Veri analizi artık bir çok alanda tercih edilmeye başlanması ile birlikte veri analizi hizmeti sunan firma ve ya da şirket arayışına giriş de artış gösterdi. Veri analizi veren hizmete olan artış ile birlikte veri analizi hizmeti veren şirket ve de firma da fazlası ile artış gösterdi. Firmalar arası rekabet olması ile bilikte veri analizi hizmetinden yararlanmak isteyen bir çok araştırmacı fazlası ile çekimser kalmaktadır. Hizmetten yararlanma konusunda soru işaretleri olanların başlıca sebebi fiyat olmak ile birlikte veri analizlerin de dikkatsiz ve özensiz bir şekilde yapılma ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Fakat firmamız tarafından sunulan veri analiz hizmeti ile birlikte bu sıkıntıları yaşamak imkansızdır. Firmamız herhangi bir mağduriyet vermemek ile birlikte kaliteli ve fazla özen ile toplanan verilerin yorumlanması ve değerlendirilmesini de kaliteli bir şekilde yapmaktadır. Ayrıca yüksek standartlı sonuçlar ile dönen firmamızın bütçe olarak da pahalı olmadığı oldukça fazla uygun olması ile birlikte para politikasından yana değil müşteri taraflı olduğu da açıkça belli olmaktadır.

Veri analizinin değerlendirilip yorumlanmasına kadar bir çok aşamadan oluşup ilk aşamasının ön inceleme olması ile birlikte bu aşama neleri gerektirir nelere dikkat edilmelidir ?

 

Nicel veri analiz yöntemleri bir çok aşamadan oluşmaktadır. İçerdiği aşamaların her biri de fazlası ile dikkat ve özen gerektirmekte olup hata payı bırakılmaması gerekir. Nicel veri analiz için en önemli ve ilk olan aşama olan ön incelemenin diğer aşamalara göre fazla önemli olmasının nedeni en başta yapılacak olan bir hatanın geri dönüşünün ileriki aşamalarda çok fazla zor olmasıdır.

SPSS veri analiz nedir?

Spss ile nicel veri analizi sosyal alanda kullanılır. İlk olarak SPSS açılımı yapılacak olur ise statistical program for social science Türkçe olarak da sosyal bilimler için istatiksel program demektir. Firmamız spss ile nicel veri analizi hizmetini vermekte olup ekonomik ve kaliteli hizmetler sunmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yoruma kapalı.