0530 918 52 06
Bizi günün her saatinde 7/24 arayabilirsiniz

Veri analizi nedir kısaca bahsedilmesinden önce veri nedir ne değildir tanımının yapılmasının arkasından veri analizi tanımı yapılabilmektedir. Veri analiz hakkında bu kadar çok merakın artması ve bunun paralelinde de veri analizi hakkında bir çok soru sorulması da artmıştır. Veri analizi istatistik bilim dalının kullanılarak fazlası ile kullanışlı hale gelmesi ile birlikte bir çok alan ve bir çok konu için yapılabilmektedir. Veri analizinin tanımının yapılmasından önce veri tanımının yapılması daha da önemli bir yeri olmaktadır. Veri tanımı için yapılacak olan herhangi bir araştırma konusu için bu araştırma için seçilen hedef kitleye araştırmanın amacına uygun bir şekilde yapılarak bu araştırma sonucunda çıkan sayı ve ya da gözlemlerden elde edilecek olan sonuçların istatiksel olarak elde edilmiş olan verilerdir. Veri analizi ise bu araştırmaların tabi olduğu hedef kitlenin araştırmanın amacına göre uygulanan işlemler sonrasında sayı ve ya da gözlemlerden elde edilen verilerin değerlendirilip veri analizi yorumlanması yapılmasıdır. Verilerin doğru ve dikkatli bir şekilde toplanılması veri analizi için oldukça önem arz edip veri analizinin de doğru bir şekilde elde edilmesi için oldukça önemlidir. Veri analiz şirketleri veri analizinin doğru bir şekilde yapılması için gereken doğru verilerin toplanmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Veri analiz çok fazla önemli olup bir çok alan içinde kullanılmaktadır. Veri analizlerin yapıldığı şirketler araştırmanın amacına uygun bir şekilde davranarak bu doğrultuda hareket etmektedirler. Verilerin doğru bir şekilde toplanmasının ardında da fazlası ile dikkatli bir şekilde veri analizi yorumlaması ve değerlendirmesi yaparak veri analizi yapılmasını sağlar. Veri analizi artması ile birlikte veri analizi yapan şirketler de artış göstermektedir.

Veri analizi yapılır iken ilk aşaması olan ön incelemenin önemi ve neden ön incelemenin veri analizi için önemli olması ile birlikte ön inceleme esnasında dikkat edilmesi gerekenler!

Ön inceleme veri analizinin olmaz ise olmaz bir parçası haline gelmiştir. Ön inceleme aslında veri analizinin ön aşamasıdır. Yani başlangıç olarak da kabul edilebilir. Bu kadar önemli olmasının nedeni baştan doğru incelemelerin ve de değerlendirilmelerinin yapılması ile birlikte sonucunda elde edilen verilerin doğrultusunda yapılan veri analizi de doğru bir biçimde yapılır.

 

SPSS Veri Analizi nedir nasıl yapılmaktadır ve de dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Spss veri analizi çok fazla kullanıma sahip olan veri analizi yöntemidir. SPSS açılımı statistical package program for social sciende olarak İngilizceden gelmiştir. SPPS sosyal bilimler için istatiksel program olarak geçmektedir. sosyal bilimler tarafından fazlası ile yaygın olarak kullanılmakta olup tamamen istatiksel verilerden oluşmaktadır.

 

Veri analizi ve yorumlaması nasıl ve ne şekilde yapılmaktadır.

Belirlenen araştırma sonrasında bu araştırma için seçilen hedef kitle sahasında ön inceleme alınır. Daha sonrasında bu hedef kitleden çıkan sayı ve gözlemlerden elde edilen verilerin analizi yapılır. Firmamız sunmuş olduğu hizmetler ile veri analizin her aşamasını dikkatli bir şekilde yapar. Firmamız veri analizini çok fazla profesyonel ve etkin bir şekilde yapmaktadır.  Ayrıca firmamız veri analizi yapılmasının doğru ve düzgün bir şekilde yapılmasını garanti vererek erişim sağlamaktadır. Hedef kitleden elde edilen veriler ile doğru veri analizi yapıp verileri değerlendirip yorumlar. Veri analizi bir çok alanda kullanılarak insan hayatına çok fazla kolaylık sağlamıştır. Veri analizi bir çok yerde bir çok konuyu belirlemek için istatistik kullanılarak kolaylık ile yapılabilir. Firmamız da bu hizmeti sunmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yoruma kapalı.