0530 918 52 06
Bizi günün her saatinde 7/24 arayabilirsiniz

Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Veri analizi nedir sorusu hızlı bir şekilde gelişen teknoloji ile birlikte günümüz dünyasında sık sık sorulmaya başladı. Bu sorunun cevabının tam ve doğru bir şekilde verilmesi için veri tanımının tam olarak yapılarak veri hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Veri bilimsel olarak açıklanacak olur ise istatistik alanında kullanılmış olan bir tanım olarak nitelendirilebilir. Veriler istatistik alanı için ise sayılar ve ya da gözlemler üzerinden nitelendirilme yapılmaktadır. Başka türlü olarak tanımlanacak olur ise de herhangi bir araştırma yapılması üzerine elde edilecek sonuç için de kullanılabilir. Verinin tanımının bu şekilde yapılmasının arkasından da veri analizi tanımı da yapılabilmektedir. Veri analizi terimi ise elde edilen bu sayı ve ya da gözlem için istatistik olarak işlenmiş olan anlam ifade eden sonuçların elde etmeye ve de çıkan sayılar için bir anlam ifade ettirilmeye başlanması biçiminde de ifade edilebilir. Sayı ve ya da gözlemler için yüklenen bu anlamlar ise herhangi bir araştırma için en son sonucun belirlenmesi üzerine ve bu sonuçların üzerinden çıkarım yapılması ile veri analizi yapılmakta olmaktadır.

Ön İnceleme yapılmasında veri analizinin önemi ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?

Ön inceleme diye adlandırılmış olan bu aşama ise gerçekte verilerin toplanılması sonucunda yapılan herhangi bir araştırma için en doğru ve de güvenilir olacak bir biçimde sonuca bağlanması için fazla bir öneme sahip bir aşama olarak adlandırılabilir. Veri analizi için ön incelemenin yapılır iken gereken veri toplanılmasının ardından a spss veri analizleri ve spss anket analizi evresine geçilmeden hemen önce toplanılmış olan veri ve diğer önem arz eden değişkenlerin yapısı incelenerek bu bağlamda doğru ve de güvenilir olan işlemin belirlenip yapılması olarak da ifade edilir. Doğru ve güvenilir sonuçların elde edilmesi çok fazla bir öneme sahiptir. Bu yüzden de en basit olarak görülen ön inceleme aşaması veri analizi hazırlama için oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

SPSS Veri Analizi nedir nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir ?

Spss veri analizi konusuna girişi yapılması öncesi SPSS programı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. SPPS programının açıklaması ise sosyal bilimler için istatiksel paket programı olarak adlandırılmaktadır. SPSS programı açıklamasının asıl olarak İngilizcesi Statistical Package for Social Sciences olarak bilinir. Açıklamasından da fazlası ile anlaşılacağı üzere sosyal bilimleri alanın da çok fazla yaygın olmaktadır. Sosyal bilimlerinde çok fazla kullanılır. İstatistiksel tekniklere dayalı olarak işlemektedir.

 

SPSS Anket Analizi nedir

Bilimsel olarak bir çok sosyal bilimlerindeki alanları kullanıldığı anket yöntemi olarak belirlenmektedir. Anket yöntemi aracılığı ile araştırılmak istenen konu ve de araştırma yapılacak konu hakkında bu konuya dahil edilecek kitlenin belirlenmesi sonrasında maruz kalınacak kitle üzerinde sahada araştırma yapılıp veri toplanılması ile bu toplanan verilerin analizi yapılmaktadır. Bu veri analizi mantıksal olarak uygulanacak.

Veri analizi ve yorumlaması nasıl ve ne şekilde yapılmaktadır.

Yapılacak olan araştırmanın konusu belirlenmesi ile birlikte bu araştırmanın yapılacağı hedef kitle belirlenir. Bu hedef kitlenin tabi olduğu sahaya gidilerek bu sahada bu kitle üzerinden belli veriler toplanarak mantık çerçevesinde  sonuçlanarak veri analizi yapılır. Veri analizi ve yorumlanması mantık çerçevesinde analiz edilir. Hedef kitle üzerinde belli sahada toplanan veriler analiz edilip sonuçlanır. Veri analiz örnekleri  incelenerek detaylı bilgilere firmamız sayesinde kolaylık ile ulaşabilirsiniz. Firmamız hizmetleri ile veri analizi sonuçlarını kaliteli bir şekilde yapılmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yoruma kapalı.