0530 918 52 06
Bizi günün her saatinde 7/24 arayabilirsiniz

Veri analizi hakkında bir çok soru ve merak oluşmaya başlamıştır. Günümüz dünyasında yaygın bir hale gelen veri analizi bir çok alan içinde kullanılarak istatiksel terimler sayesinde günlük hayat dahi çok fazla kolay bir hale gelmiştir. Verilerin analizini nasıl sağlanabilir gibi sorular da fazlası ile sorulmaya başladı. Veri analizi yapılması hakkındaki soruların anlaşabilmesi için öncelikle veri nedir tanımının düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Verinin açıklaması olarak istatiksel verileri kullanılan bir terim olarak adlandırılabilir. Veri tanımının yapılmasının ardından da verilerin analizi nedir sorusunun cevabı da bu doğrultuda ilerlemektedir. Veri analizi istatiksel olarak yapılacak olan herhangi bir araştırma için belli olan hedef kitle seçilmesinin ardından bu hedef kitle üzerinden sahada verileri mantık çerçevesi içerisinde analiz etme yöntemidir. Veri analizi nasıl yapılır sorusu için de cevap verilecek olur ise yapılan herhangi bir araştırma yapılır iken alınan hedef kitle üzerinden hedef kitlenin bulunduğu sahada inceleme yapılıp toplanılan verilerin analizi yapılmaktadır. Bunun sonucunda elde edilen sayıların ve de gözlemler için istatiksel olarak bir anlam ifade etmesi ile elde edilen sonuçlar ile analiz yapılmaktadır. Dayılara ve de gözlemlere yüklenmiş olan bu anlamlar sonucunda da veri analizi yapılmaktadır.

Veri analizi için ön inceleme yapılmasının önemi ve de dikkat edilmesi gerekli noktalar nelerdir ne yapılmalıdır ?

Ön incelemenin veri analizi için oldukça fazla bir önemi vardır. Veri analizinde önemli bir yere sahip ön inceleme veri analizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Veri analizi için önemli bir yere sahip olan ön inceleme herhangi bir araştırmanın yapılmasında bunun incelenmesi doğrultusunda fazla bir önem yer edinmektedir.

 

SPSS Veri Analizi nedir nasıl yapılmaktadır ve de dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Spss veri analizi hakkında bilgi vermeden önce SPSS nedir ne değildir ve nelere dikkat edilmelidir bunları bilmek önem arz etmektedir.  SPSS programı sosyal bilimlerindeki alanlar hakkında detaylı bilgilerin verilmesini kapsayan bir programdır. SPSS olarak adlandırılan bu program İngilizce açılımı ise statistical package for social science olarak adlandırılır. SPSS veri analizi adındaki açılımdan da anlaşılacağı üzere sosyal bilimler alanında fazlası ile kullanılmakta olmaktadır. Tamamen istatiksel verilere dayalı bir işlemdir.

 

SPSS Anket Analizi nedir

Bilimsel

Psikoloji ve daha bir çok alan üzerinde anket yöntemi olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir araştırma yapılmasının konusuna bağlı olarak hedef kitle seçilmektedir. Hedef kitlenin bulunduğu saha içerisinde konuya uygun olarak araştırma yapılarak mantıksal açıdan değerlendirmektedir. Yapılan araştırma sonucu elde edilen sayı ve ya da gözlemler sonucu oluşan veriler toplanarak değerlendirilir

Veri analizi ve yorumlaması nasıl ve ne şekilde yapılmaktadır.

Yapılmak istenen hedef araştırmaya göre hedef kitle belirlenir. Hedef kitlenin tabi olduğu sahaya inilerek yapılacak olan araştırmanın hedefine uygun olacak şekilde  araştırma yapılır. Firmamız veri analizi yorumlaması ve değerlendirilmesi hakkında tecrübeli ve bilgi birikimleri ile çok fazla kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ve yapılacak olan herhangi bir araştırma konusuna tabi olacak hedef kitlenin tabi olduğu konu üzerinden yapılacak olan verilerin analizleri firmamızın tecrübeli ve bilgi birikimi sayesinde veri analizleri kusursuz ve üstün bir şekilde yapılarak istatiksel olarak kesin bir sonuca erişilebilmektedir. Çıkan verilerin analizlerinin yorumlanması değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması zor gibi gözükür iken firmamızın etkin olarak yaptığı istatiksel olarak profesyonel açıdan hizmet sunarak veri analizlerini etkin bir şekilde yapılmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yoruma kapalı.